Choinka drewniana

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej też ciastka również własnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i dlaczego jest oczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest sporo teorii, które odpowiadają o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednak w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kierując się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na wszystek świat. Można zatem powiedzieć, że dzisiaj nie tylko w Polsce, lecz także a nowych krajach Europy również w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można zauważyć dużą zmianę w popularności choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie niestety było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie nosiły być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest poważna do określenia, choć w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno gdy ludzie, była zmian w dziedzinie trendów mówiących jej przystrajania. Chociaż nie zmieniło się to, iż od czasu ubrania pierwszej w historii choinki przez Luthera, system tenże dużo mocno zakorzenił się w sztuce świątecznej a bierzmy możliwość, że nieprędko przeminie.